Otepää kutsub talispordisõpru!

Üldinfo

Otepää linn, Valga mnt 12, Tehvandi staadioni hoone
Avatud: K-R 11.00 – 17, L-P 11.00-16.00

Telefon: (+372)76 63 670 või 501 6082 (Jana Mae)
E-mail: jana@spordimuuseum.ee
Vaata asukohta kaardilt

Otepää Talispordimuuseumi piletihinnad

Täispilet
Sooduspilet
2€
1.50€

Perepääse
2 täiskasvanut ja nende 2 või enam last
5€

Matkaprogramm Tehvandil

Otepää Talispordimuuseum pakub gruppidele vahvat tõukerattamatka Tehvandi spordiradadel. Programm sisaldab:

 • Otepää Talispordimuuseumi külastust
 • tõukerattamatka ja ekskursiooni Tehvandi 6 km rullsuusarajal
 • Tehvandi vaatetorni külastus

Ekskursiooni kestuseks on 2 tundi ning see on mõeldud (õpilas)gruppidele alates 10 inimesest. Pileti hind inimese kohta on 7€. Grupi saatja tasuta!

Lisainfo ja registreerimine: telefonil 501 6082 või e-posti aadressil jana@spordimuuseum.ee


Ekskursiooniprogramm Tehvandi spordiradadel

Otepää Talispordimuuseum koostöös Tehvandi Spordikeskusega pakub gruppidele ainulaadset ekskursiooni Tehvandi spordiradadel. Ekskursiooniprogrammi jooksul:

 • külastatakse Otepää Talispordimuuseumi, kuhu on koondatud meie talisportlaste märgilised eksponaadid läbi erinevate aastakümnete, taliolümpiamedalid ja palju muud huvitavat
 • tutvutakse suusasangarite pargi ja Tehvandi suusa- ja laskesuusastaadioniga
 • sammutakse Otepää MK-etapiks ettavalmistatud radadel
 • külastatakse Tehvandi K90 hüppetorni, mis on üks Lõuna-Eesti kõrgemaid torne ning kust avaneb erakordselt lummav vaade Otepääle iseloomulikule kuppelmaastikule.

Ekskursiooni kestuseks on ca 90 minutit ning see on mõeldud (õpilas)gruppidele alates 10 inimesest. Pileti hind inimese kohta on täiskasvanutele 5€, lastele 3€. Grupi saatja tasuta!

Lisainfo ja registreerimine: telefonil 501 6082 või e-posti aadressil jana@spordimuuseum.ee


Haridusprogramm "Suusapalavik"

Programm on mõeldud õpilasgruppidele (soovitavalt 15-20 liiget) ning osaleda saab selles ainult etteregistreerumisel tel 50 16 082 või e-posti aadressil jana@spordimuuseum.ee

Programm:

Otepää Talispordimuuseumi külastus koos giidiga (~30 min) ning suusaprogramm treeneri juhendamisel koos kohapealse varustusega Tehvandi staadionil (~kuni 2 tundi).

Suusaprogrammi kuulub:

 • suusavarustus (suusad, saapad, kepid) ja selle tutvustamine;
 • algharjutused, kohanemine suuskadel ja tasakaalu õppimine läbi erinevate kaasahaaravate mängude;
 • põhiliste sõiduviiside tutvustus, laskumistehnika õpe
 • sõltuvalt osalejate vanusest ning suusatamisoskusest on võimalik läbi viia ka praktiline tund suuskade määrimisest, tehnikatreening või suusamatk.

Kogu programmi maksumus (muuseum ja suusaprogramm):

Õpilasgruppidele (15-20 liiget) 90 eurot, suurema grupi puhul lisandub alates 21. liikmest 4 eurot inimese kohta.
Väiksematele gruppidele, eraisikutele ja firmadele hinnad kokkuleppel. Programmi on võimalik tellida ka ingliskeelsena.

Pärast programmi on võimalik ennast kosutada Tehvandi staadioni hoone kohvikus!

Ajalugu

Otepää on pidevas sportlikus arengus ning on selge, et paigas, kus on tegijad, pikaajalised traditsioonid, lood ja kollektsioonid, tekib varem või hiljem mõte neid kõiki talletada. Suuremates või väiksemates talispordikeskustes asuvad muuseumid pole maailmas haruldused.

1990. aastate lõpul, kui suur suusatamine MK-etappide näol Otepääle (ja loomulikult ka Eestimaale) jõudis, hakkas muuseumimõte ka Otepääl reaalsemat kuju võtma. Otepää Suusamuuseum avanes valla ettevõtmisel ning suures osas spordimuuseumi oskustele ja kogemustele tuginedes Eesti suusarahva esimeste suuremate võitude paistel 2001. aasta Lahti suusaalade MM-võistluste eel. Muuseumi asukohaks sai kirikumõisa pastoraadi hoone, kus juba veidi üle 4 aasta oli tegutsenud Eesti Lipu muuseum.

2004. aasta lõpul asutasid kultuuriministeerium, Otepää vald ja suusaliit sihtasutuse Tehvandi Spordikeskus, mille üheks suuremaks ettevõtmiseks on kujunenud Tehvandi spordikompleksi igakülgne väljaarendamine. 2006. aastal pöörduti sihtasutusest esimest korda Eesti Spordimuuseumi poole, saamaks ekspertnõu uude staadionikompleksi muuseumi rajamiseks. Konkreetsed tegevused algasid 2009. aasta sügistalvel, mil spordimuuseumil valmisid nii uue muuseumi ekspositsiooni kontseptsioon kui ka avamiseni jõudmise ajakava. Kogu muuseumi kontseptsiooni kujundamisel lähtuti Otepää kui Eestimaa talvepealinna kuvandist, samuti uue kompleksi polüfunktisonaalsest sisust ning leiti, et uus muuseum ei ole mitte ainult suusamuuseum, vaid talve ja spordi muuseum ehk siis Otepää Talispordimuuseum, millest saab ühtlasi Eesti Spordimuuseumi esimene filiaal.

Läbirääkimistel Otepää vallaga jõuti kokkuleppele, et senine suusamuuseum lõpetab 2010. aastaga oma tegevuse. Hea partnerina toetab vald nüüdsest talispordimuuseumi.

2010. aasta alul kuulutas Eesti Spordimuuseum välja konkursi talispordimuuseumile kujundaja leidmiseks. Kunstnikuülesandes sai ekspositsioon pealkirjaks “Jää ja lume sümfoonia” ning eeskätt pidi see mõjuma vaatajale emotsionaalselt ja positiivselt.

Kujunduskonkursi võitis Arhitektibüroo Lunge ja Ko. Konkreetsemalt olid kujunduskontseptsiooni ja jooniste taga Taisi Kadarik, Mait Lauri ning Alesja Kovalenko-Lauri.

Ekspositsiooni ettevalmistamisse kaasas Lunge ja Ko ka hulgaliselt teisi tegijaid. Põnevate filmiklippide kokkupanijaks oli Artur Talvik, suurte kunstfotode ning fotomontaazhide autoriks Ott Kadarik, atraktsioonid valmisid Aare Baumeri eestvedamisel, helikujunduse lõi Toomas Lunge. Oma abist uue muuseumi loomisel ei öelnud ära spordialaliidud, spordisõbrad ja teisedki asjahuvilised.

Tehniliselt valmis talispordimuuseum 2011. aasta alul enne Tehvandil toimunud suusaalade juunioride

MM-võistlusi. Muuseumi pidulik avamine toimus 9. veebruaril 2011.

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur elamusnäitus, püsiekspositsioon ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Spordimuuseumi ajaveeb

Muuseumi ajaveebis vastame küsimustele, arutleme muuseumiteemadel ja räägime spordiloost pisut vabamas võtmes. 
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2017 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 138 625 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks