[LÕPPENUD] Värvikas Eesti sport 100 aastat tagasi

100 aastat tagasi olid noore Eesti vabariigi spordielus käsil huvitavad ajad. Tundma õpiti aina uusi spordialasid, kõikjal üle maa korraldati tujuküllaseid spordipidusid ja tuliseid võistlusi, Tallinnas viidi läbi esimesed suured spordikursused ning kogu selle sportliku ärkamisaja kroonina tegid eestlased samal suvel ühtlasi iseseisva debüüdi olümpiamängudel.

Aukartust äratav osa neist põnevatest sündmustest on jäädvustatud ka Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi kogus talletatud fotodele ning olnud spordisõpradele ammugi kättesaadavad. Kuid siiski on midagi sealt alati puudu olnud – ja see midagi on spordi jälgimisel rohkem kui oluline. Need on värvid. Just värvid mõjutavad meie tajusid ja panevad märkama detaile, mida me muidu märgata ei pruugi. Värvid jagavad meile lisainfot võistlustel valitsenud atmosfäärist, publiku meeleolust, sportlaste varustusest, võistluspaikade kvaliteedist jne jne.

Näitusel saab see puudujääk moodsa tehnoloogia abil likvideeritud. Oma uuenenud maja taasavades toob muuseum saja aasta taguse spordielu huviliste ette täies värviehtes, kasutades selleks fotode koloreerimise tehnikat. 

Olgu siinkohal aga kinnitatud sedagi, et kuigi eksponeeritavate fotode värvide sättimisele on eelnenud põhjalik uurimistöö, ei pretendeeri need sellegipoolest absoluutsele autentsusele. Tegu on vaid mängulise ettevõtmisega, mis annab meile veel ühe uue vaatenurga kunagi olnu avastamiseks. 

Fotod Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi kogudest, koloreerinud Kustas Budrikas.

 


Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur elamusnäitus, püsiekspositsioon ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Spordi- muuseumi ajaveeb

Muuseumi ajaveebis vastame küsimustele, arutleme muuseumiteemadel ja räägime spordiloost pisut vabamas võtmes. 
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2020 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 140 411 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks