Mine või muuseumisse!

Pikk tööpäev on väsitav. Pikk puhkus samuti. Ilm on liiga palav? Ilm on liiga külm? Ellu jäämiseks vajad sa ekstra annuse kultuuri. Pole paremat kosutust kui enne kojuminekut hüpata läbi Tartu ja Tartumaa parimatest muuseumidest, mis kultuuripealinna suvel on neljapäeviti kauem lahti.

Juunist augustini on viis muuseumi – Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum, Jääaja Keskus, Tartu Linnamuuseum, KGB kongide muuseum ja Tartu Ülikooli muuseum – avatud neljapäeviti kuni kl 20.24, pakkudes külastajatele rohkelt aega näituste avastamiseks ja eriüritustel osalemiseks.

Mine jala, haara tõuks, võta linnajalgratas või hüppa bussi peale. Kohale jõuad nagunii. Ja seal ootavad sind happy hour stiilis spetsiaalsed neljapäevakud, mis toovad esile Euroopa kultuuripealinna muuseumide parimad küljed ja ajaloo säravaimad hetked – tuurid, retked, kontserdid ja muud üritused. Kõik see, mida ellujäämiseks vaja.

Juuni algusest augusti lõpuni. Jääajast tänapäevani. Mammutitest olümpiamängudeni. Läbi linna!

Projektis osaleb neli muuseumi, aga külastamiseks pikendatud lahtiolekuaeg kehtib viie erineva külastuskoha osas:

Ürituste täpsemad kirjeldused leiab muuseumite kodulehtedelt. Muuseumite ühine algatus „Mine või muuseumisse“ on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 lisaprogrammist.


Ürituste kava:

JUUNI

6.06
Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum
Alates kl 18 on kõik huvilised oodatud liituma sportlike mängudega muuseumi sisehoovis.
13.06
Tartu Ülikooli muuseum
Kl 18 ootame 5–10-aastaseid lapsi ja nende vanemaid lustlikule ja põnevale otsimismängu stiilis ekskursioonile „Mängu-Toome“. Osalemine muuseumipiletiga.

Kl 19 algab kuraatorituur Mari Vallikiviga autsaiderkunstile keskenduval näitusel „Varjatud Maailmade Avardumine“. Osalemine muuseumipiletiga.
20.06
Jääaja Keskus
Kl 18 toimub tuur näitustel. Lisaks on võimalik ette võtta lühemaid ja pikemaid parvesõite imeilusale Saadjärvele ning on avatud kohvik.
27.06
Tartu Linnamuuseum
Kl 18 algab teemaõhtu „Peedist Pesumasin“.

JUULI

4.07
Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum
Algava Rally Estonia puhul proovi mehaanikuametit ja vaata, kui kiiresti suudad ralliauto rehvi vahetada. Rehvivahetuse väljakutse algab kell 18 ja kestab muuseumi lahtiolekuni.
11.07
Tartu Ülikooli muuseum
Kl 18 on huvilised oodatud tuurile „Kirikust muuseumini: Tartu vanima hoone lugu“. Muuseumi kuraator Terje Lõbu viib osalejad ajarännakule, tutvustades hoone ja muuseumi põnevat lugu algusajast tänapäevani. Osalemine muuseumipiletiga.

Kl 19 algab tuur „Propaganda või aus ajalugu“ - tunniajane jalutuskäik Toomemäel, kus mõtiskleme ajaloolase Robert Variku juhtimisel pargi monumentide, propaganda ja ajaloo tõlgendamise üle. Osalemine muuseumipiletiga.
18.07
Jääaja Kesku
Kl 18 toimub tuur näitustel ja on avatud kohvik. Kl 19 algab roheteemaline töötuba „Look into my Ice“, mis toimub inglise keeles.
25.07
Tartu Linnamuuseum
Kl 18 algab loominguline õhtu „Meie Tartu“ teemadel

AUGUST

1.08
Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum
Alates kl 18 on kõik huvilised oodatud Digikaaslase mängule. Digikaaslase viktoriinides ja mängudes saavad oma teadmised proovile panna nii suured kui väikesed külastajad.
8.08
Tartu Ülikooli muuseum
Kl 18 olete oodatud direktorituurile „Toomkiriku saladused“. Muuseumi direktor Mariann Raisma tutvustab toomkiriku nurgataguseid ja salapaiku, kuhu tavakülastaja muidu ei pääse, ja räägib lugusid muuseumi eelmistest juhtidest. Osalemine muuseumipiletiga.

Kl 19 viivad digikunstnik Valdek Laur ja muusik Silver Sepp jalutuskäigule Toomemäel ning tutvustavad geneetikat ja muusikat ühendavat „Elupäästja“ interaktiivsed installatsiooni. Osalemine muuseumipiletiga.
15.08
Jääaja Keskus
Kl 18 toimub tuur näitustel ja on avatud kohvik.
Kl 19 algab töötuba geoloogi Martin Liiraga „Polaaralad“
22.08
Tartu Linnamuuseum
Kl 18 algab teemaõhtu „Elu piimanõus“ ning Henrik Guthami ellujäämisõppused KGB kongide muuseumis.
 

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks