Olümpiamaskottidel täitus esimene poolsajand

01.03.2018
Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi teadur Kalle Voolaid

Maskotid, need õnnetoovad tegelased, on olnud spordimaailmas tuntud juba alates 20. sajandi algusest ning aegamisi aina populaarsemaks muutunud, nii et tänapäeval ei kujuta ilma nende olemasoluta ette vaat et ühtegi suurvõistlust. Lisaks endi õnnetoovale karakterile on maskotid nüüdsel ajal aga ka suurepärased abilised võistluspaikade tutvustamisel ja korraldajate sõnumi edastamisel.

Ehkki kriitilisema meelega spordijälgijad võivad kurta, et tegu on pelgalt hea sporditurundusliku äriideega, mis muutunud tänapäeval suisa omaette tööstusharuks, on mõnedki maskotid olnud noortele spordisõpradele läbi aegade suurepärasteks kaaslasteks, keda on sageli tore veel aastakümnetegi tagant meenutada.

Esimesed maskotid suurvõistlustel
Esimene maskotti kasutanud suur spordisündmus oli 1966. aastal Inglismaal toimunud jalgpalli MM-võistluste finaalturniir. Seal tegutsenud lõvi Willie tuli oma ülesannetega sedavõrd kenasti toime, et andis proovimisjulgust ka olümpiakorraldajatele ja nii askeldaski esimene olümpiamaskott juba 1968. talimängudel Grenoble’is. See oli Schuss, multifilmitegelast meenutav mehike suuskadel.

Kuid see poole sajandi tagune suusamees Schuss oli siiski veel mitteametlik katsetus, esimene ametlik olümpiamaskott, olümpiavärvidesse maalitud taksikoer Waldi, tegi debüüdi alles neli aastat hiljem, 1972. aastal Münchenis.

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur elamusnäitus, püsiekspositsioon ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Spordi- muuseumi ajaveeb

Muuseumi ajaveebis vastame küsimustele, arutleme muuseumiteemadel ja räägime spordiloost pisut vabamas võtmes. 
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2020 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 140 411 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks