Avame näituse omapärasest ajajärgust Eesti spordiloos

20.01.2022
Avame fotonäituse „Gunnar Vaidla spordimaastikud“, mis kajastab Eesti spordielu keerukatel sõjajärgsetel aastatel 1947-1953. Eksponeeritavad pildid on teinud „Eesti fotograafia isaks“ tituleeritud Gunnar Vaidla.

Fotograaf Gunnar Vaidla tegi aastakümneid tänuväärset tööd spordielu dokumenteerimisel kõikjal üle Eesti. Nii jäid tema kaamerasilma ette ka tänapäevase spordimaastikuga võrreldes hoopis teistsugused võistlustingimused ja sõjajärgne napp spordivarustus. Teisalt kajastuvad piltidel suurejoonelised loosungid ja spordirahva suur tegutsemistahe. Näitusel saab näha killukest väga erinevate spordialade ajaloost. Fotodele on jõudnud erinevad pallimängud, motosport, kergejõustik, suusasport, vehklemine ning mitmeid teised tänapäeval vähem ja rohkem tuntud spordialad.

Lisaks Gunnar Vaidla fotodele rikastavad näitust videokatkendid omaaegsete spordiinimeste tolleaegse spordielu meenutustest. Sõna saavad Rein Kirsipuu, Aime-Maie Tobi, Ants Nurmekivi ja Arved Vain.

Muuseumi fotokuraator Maris Mägi sõnul oli näitust kokku pannes soov rahvale näidata detaile, mis tänases spordielus uskumatud näivad. „Vaidla fotosid on tõesti põnev avastada. Sõjajärgsel perioodil vahendeid nappis, kuid entusiastlikud sportlased olid väga leidlikud ning Gunnar Vaidla on need hetked väga tabavalt jäädvustanud,“ selgitas Mägi vaimustunult.

Näitust saab uudistada muuseumi keldrikorruse ajutiste näituste saalis.