Avatud hoidla innovaatiline veebirakendus

03.11.2021

Eelmisel aastal spordimuuseumisse loodud avatud hoidla eesmärk on tuua killuke spordimuuseumi hoidlates leiduvast ka külastajale nähtavaks. Eksponeeritud on enam kui 2000 eset muuseumi kogudest - alates erinevatest auhindadest ja lõpetades kõiksuguse ajaloolise spordiinventariga. Nüüd on valmis saanud lisaks ka innovaatiline tuvastussüsteem, mis võimaldab külastaja nutiseadme kaamerat esemete poole suunates eseme kujutise järgi neid tuvastada.

Digilahendus on seotud otseteena muuhulgas MUIS andmebaasiga, kus on igal huvilisel võimalik tuvastuse järel vastava eseme põhjaliku lisainfoni jõuda ning anda ka soovi korral muuseumitöötajatele esemete kohta tarvilikku tagasisidet. Paindlik lahendus töötab juba olulise osaga hoidlas eksponeeritud esemetest ning jooksvalt jätkatakse selle arendamist ka edaspidi.

Prototüübi arendaja TM Development esindaja Mark Baranin selgitas, et avatud hoidlas on kasutusele võetud kratt ehk masinõppele toetuv tarkvaraline lahendus, mis oskab külastaja nutiseadmes automaatselt museaalid ära tuvastada ja suudab kohe ka nende infot MUISist kuvada. „Tensorflow mudeli treenimiseks annoteeriti üle 23 tuhande filmitud kaadri, mille alusel treenitud mudel on kasutatav igas arvutis, nutiseadmes ning ka serveriteenusena,“ täpsustas Baranin.   

Uudse lahenduse ning tuhandete põnevate esemetega saab tutvuda Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi püsinäitusel aadressil Rüütli 15, Tartu.

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur elamusnäitus, püsiekspositsioon ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Ajaveeb

Muuseumi ajaveebis vastame küsimustele, arutleme muuseumiteemadel ja räägime spordiloost pisut vabamas võtmes. 
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2020 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 140 411 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks