Eksklusiivne olümpiatõrvik jõuab esmakordselt Eestisse

27.06.2024

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum koostöös Soome spordimuuseumiga TAHTO toovad olümpia-aasta puhul esmakordselt Eestisse näitusele Helsingi 1952. aasta olümpiamängude tõrviku. Lisaks eksklusiivselt eksponeeritud tõrvikule saab spordimuuseumis näha ka teisi põnevaid esemeid Eesti ja Soome spordiloost.   

Spordimuuseumi uus näitus „Spordisild üle Soome lahe” toob huvilisteni mitmeid märgilisi esemeid, mis iseloomustavad Eesti ja Soome enam kui sajandipikkust spordisuhtlust. Väljapaneku kõige erilisemaks eksponaadiks on 1952. aasta Helsingi olümpiamängude tõrvik, mis kuulub maailma kõige väärtuslikumate olümpiaesemete hulka läbi aegade.

„Hõbedast või hõbedaga kaetud messingist tõrvikut toodeti vaid 22 eksemplari. Võrdluseks, et Pekingi olümpiamängudeks 2008. aastal toodeti 26 440 ja 2024. aasta Pariisi olümpiamängudeks 2000 tõrvikut. Ülimalt piiratud koguse tõttu on tõrvik erakordselt väärtuslik, erakätesse jõudnud tõrvikute hind on oksjonitel ulatunud isegi ligemale 490 000 euroni,” sõnas Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi kuraator Rait Männik. „Antud tõrvik on tõeliselt unikaalne – mitte ainult oma harulduse, vaid ka ajaloo ja emotsionaalse väärtuse poolest,“ lisas Männik.

Eksklusiivset tõrvikut saab uudistada juuli keskpaigani. Näitus „Spordisild üle Soome lahe” on avatud sügiseni ning ootab spordihuvilisi, ajaloosõpru ja kõiki uudistajaid avastama olümpiamängude põnevat pärandit.


Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks