Hack. Maailma parima maadleja lugu

31.08.2022

Täna esitleti spordimuuseumis värsket raamatut „Hack. Maailma parima maadleja lugu“, mis on koostatud maailmakuulsa Eesti maadleja Georg Hackenschmidti enam kui 70 aastat tagasi kirja pandud käsikirjalistest mälestustest.

Tartus sündinud Georg Hackenschmidt (1877-1968) on harukordne isik Eesti spordiloos. Olles eelmise sajandi algul maailma üks paremaid maadlejaid spordiala hiilgeaegadel, oli ta rahvusvaheline superstaar, keda imetledes on isegi USA president Theodore Roosevelt öelnud kuulsad sõnad: „Kui ma poleks Ameerika Ühendriikide president, tahaksin ma olla Georg Hackenschmidt!“

Täna esitleti spordimuuseumis teost, mille aluseks on Hackenschmidti isiklikult kirjapandud inglisekeelsed mälestused. Nii annab raamat ülevaate maadleja noorusajast Tartus, tippatleediks kujunemisest ning elukutselise maadleja seiklustest üle maailma.

Oma kirjades Eesti NSV Spordimuuseumi direktorile Olaf Langsepale avaldas legendaarne sportlane omal ajal soovi, et need mälestused jõuaksid Eestisse ning võiks ka siin avaldada. „Hackenschmidti soovi tuleb austada,“ sõnas spordimuuseumi teadur Kalle Voolaid, kelle eestvedamisel käsikirjalised mälestused eesti keelde tõlgiti ning seejärel toimetati ja raamatuks vormistati.

Voolaidi sõnul on tegemist märgilise sammuga varase Eesti spordiloo talletamisel: „Need mälestused annavad meile rohkesti uut infot Hackenschmidti elu ja tema kaasaegsete kohta ning avab seni vähe teada taustu olulistest hetkedest maadleja sportlasteel.“

Spordimuuseumi juht Siim Randoja rõhutas, et tegemist on ajaloolise hetkega, sest eesti keeles jõuavad avalikkuseni Tartust pärit maailmakuulsa sportlase enda kirja pandud mälestused eelmisest ja üle-eelmisest sajandist.

Esimene raamat kingiti spordimuuseumi poolt Tartu linnapeale Urmas Klaasile, kellel oli hea meel, et ilmunud raamatust saab lugeda 19. sajandi lõpu Tartust maailmakuulsa sportlase silme läbi.

Värskelt ilmunud autobiograafiat saab soetada spordimuuseumi poest ja suurematest raamatupoodidest.


Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks