Tartu Postimees | Muuseumid aitasid Eestisse pagenud ukrainlastel kohaneda

05.12.2022

Foto: Andrea Margó Rotenberg

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum, Tartu Mänguasjamuuseum, Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed ning TYPA trüki- ja paberikunstikeskus kutsusid sügiskuudel külla kolmandatest riikidest Eestisse tulnud peresid. Külaskäigud olid osa lõimumisprojektist, mis aitab sisserännanuil siinse eluga harjuda ning kohalikega sõprust luua.

Et projekti praktiline osa sai alguse Ukrainas käiva sõja kestel, oli muuseumide tegevus paljuski suunatud sõja eest pagenud ukrainlastele.

Sport ühendab

Spordimuuseumis said nii välismaised kui ka Eesti pered kolme kahetunnise kohtumise vältel tutvuda üksteise spordilooga ning end sportlikes tegevustes alates köieronimisest kuni ekstreemspordialadeni proovile panna. Lapsed võisid töötubades meisterdada. Kohtumine lõppes suupistelaua taga, kus tutvuti omavahel.

Kohtumine toimus vene keeles. «Keskendusime kultuurilisele lõimumisele, sest praegu on neil inimestel niigi keeruline, paljud ei tea, mis neid ees ootab, kas nad lähevad tagasi või mitte, nii et keelekümblusele me praegu ei rõhunud,» selgitas Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi haridusosakonna juht Marju Loorits.

Soovijaid oli rohkemgi, kui muuseum vastu võtta suutis, mis näitab, et sarnaseid ettevõtmisi tuleks teha veel, tõdes Loorits. Edaspidi on kavas ingliskeelne programm, et kaasata neid, kes otsivad Tartus tutvusi, aga vene keelt ei oska.

Loe täispikkuses artiklit SIIT!

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks