Spordimuuseum avas taas oma uksed!

23.10.2020
23. oktoobril avas viis kuud remondis olnud Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum oma uksed uue püsinäitusega „Eesti Spordi Lugu“ ning kaua oodatud Eesti Spordi Kuulsuste Halliga.

Uue püsinäituse osana ootab külastajaid ka suur hulk uusi ja põnevaid atraktsioone nagu näiteks virtuaalreaalsuslahendus Eesti spordikuulsustega, uus rallisimulaator, Tarmo Tiisleri kommentaatoriboks,  korvpallinurk interaktiivsete fännidega, ajalooline võimla ja palju-palju muud. 

Muuseumi juhi Siim Randoja sõnul on uue väljapaneku suurim tugevus just see, et ta toob muuseumi tänapäeva. "Uue ekspositsiooni puhul lähtusime selgelt loogikast, et me ei taha olla nö vana kooli muuseum, kus saab ainult vitriinidesse peidetud karikaid vaadata. Uuenenud spordimuuseum on pigem elamuskeskus, mis inspireerib igas vanuses spordisõpru huvituma rohkem nii spordi ajaloost kui selle tegemisest läbi inspireeriva väljapaneku ja atraktsioonide, millele saab ise käed külge panna,“ ütles spordimuuseumi juht Siim Randoja. „Samas suunas astusime esimesi samme juba oma eelmiste aastate ajutiste elamusnäitustega, kuid uut ekspositsiooni luues kandsime selle filosoofia üle tervele väljapanekule.“

Muuseumi arendusjuhi Toomas Koitmäe sõnul teeb eriti suurt heameelt just esimeste külastajate reaktsioon. „Pärast väikest pausi spordimuuseumit taasavades oli meile kõige tähtsam just see, kuidas publik uuenenud muuseumi vastu võtab. Seda suurem rõõm oli väga positiivsest vastukajast, mida saime nii reedesel avapeol kui ka laupäeval-pühapäeval rohkesti. Lisaks ületasid mõlema nädalavahetuse päeva külastajanumbrid enam kui kahekordselt meie senised päevased publikurekordid, mis näitab, et ajame õiget asja.“

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi uus püsinäitus „Eesti Spordi Lugu“ annab ülevaate Eesti spordi ajaloo erinevatest hetkedest ja tahkudest. Interaktiivsetes väljapanekutes saab külastaja lugeda ja kogeda kõike, mis on sport – alates kullasärast kuni spordi varjupoolteni. Ekspositsiooni erinevad osad käsitlevad näiteks olümpiamängude ajalugu ja meie saavutusi seal, rallisporti ja talialasid, professionaalse spordi tekkimist Eestis, kuid tähelepanu antakse ka meie spordi lugu raputanud dopingulugudele ja tragöödiatele. Ekspositsiooni kuuluvates interaktiivsetes lahendustes saab külastaja minna näiteks ajareisile sajandi tagusesse võimlasse või 1980ndate spordifänni elutuppa, lasta virtuaalreaalsuses meie spordistaaridel legendaarseid spordiareene tutvustada, kommenteerida Eesti spordi suurhetki koos Tarmo Tiisleriga või proovida, mis tunne on fänniarmee marulisel kaasaelamisel vabaviskeid visata.

Püsinäitusega koos avati muuseumis ka Eesti Spordi Kuulsuste Hall. Spordikogukonna poolt kaua oodatud ja soojalt vastu võetud kuulsuste halli avaliikmeteks valiti 50 eelmise sajandi silmapaistvamat sportlast ja sporditegelast, kellest igaüks saab neid hallis personaalse tähelepanu osaliseks. Tulevikus hakatakse kuulsuste halli iga-aastaselt uusi liikmeid juurde valima.


Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks