Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum ja EOK avavad Tallinna Lennujaamas olümpiateemalise lennuvärava

17.03.2023

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi tänavuse 60. sünnipäeva ning Eesti Olümpiakomitee 100. sünnipäeva puhul avaneb 17. märtsil Tallinna Lennujaamas interaktiivne spordi- ja olümpiateemaline näitus tematiseeritud lennuvärava näol. Olümpiavärav, mis asub lennuväravas nr 8, käsitleb Eesti ja eestlaste osalust olümpial aegade jooksul kui ka 2024. aasta Pariisi olümpiamängude ootuses. 

Olümpiavärava eesmärk on eelkõige populariseerida sporti ja olümpialiikumist ning tuua  Eesti spordi- ja olümpialugu võimalikult paljude inimesteni. Tematiseeritud ala pakub lennu ootamisel nii hariduslikke elemente kui käed-külge tegevusi igas vanuses reisijale nii eesti kui inglise keeles. Kesksel kohal on rariteedid, mille hulgast leiab näiteks nii Ants Antsoni ja Saskia Alusalu uisud, Tokyo olümpiakulla toonud vehklemismaski kui ka mitmesuguseid muid spordivahendeid Eesti kunagistelt ja praegustelt sporditippudelt. Huvilistel on võimalik tutvuda Eesti spordiloo olulisemate lugude, üleüldiselt olümpiamängude ajaloo ja nende toimumiskohtadega ning visata pilk peale nii meie olümpiavõitjatele kui TeamEstonia praegustele esinumbritele. Mängulistest tegevustest saab liikumisaastale kohaselt ka liigutada, võttes mõõtu koostöös olümpiavõitja Gerd Kanteriga loodud sportlikus väljakutses reaktsiooniseinal. Spordimuuseumi Tartus asuva püsinäituse toob virtuaaltuuri abil kohale tõkkejooksja, Eesti rekordiomanik ja olümpiasportlane Rasmus Mägi, kes ilmestab näitust hulgaliste audiolugudega.  

„Tallinna Lennujaamas ühe lennuvärava kujundamine olümpiaväravaks on kindlasti midagi eksklusiivset, mida muuseumimaastikul ei Eestis ega sellises mahus ka rahvusvaheliselt varem nähtud pole. Loodetavasti aitab see projekt tõsta teadlikkust nii oluliste spordiajalooliste väärtuste kohta kui ka juhtida tähelepanu aktiivse eluviisi olulisusele,“ kirjeldas Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi juhatuse liige Siim Randoja. 

EOK president Urmas Sõõrumaa sõnul on lennujaam Eesti värav laia maailma. „EOK tähistab sel aastal oma 100. sünniaastapäeva ja ühtlasi on ka liikumisaasta. Liikumine on üks tervise alustalasid ning selle asemel, et istudes oma lendu oodata, on külastajatel nüüd suisa meeldiv võimalus end vähegi liigutada. Mul on hea meel, et saame miljonitele lennujaama külastavatele inimestele oma vägevat spordiajalugu meenutada ja tutvustada,“ ütles Sõõrumaa. 

Eksklusiivne väljapanek lennuväravas nr 8 jääb kõiki reisijaid rõõmustama vähemalt 2024. aasta Pariisi olümpiamängudeni.


Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks