Spordimuuseum valis välja uue püsinäituse kavandi

21.12.2018

Käesoleva aasta novembris kuulutas Spordimuuseum välja ideekonkurssi, leidmaks koostööpartner muuseumi uue püsiekspositsiooni planeerija.
Ideekonkursi žürii valis võitjaks võistlustöö nimega „Uba“, mille autoriks on Produktsioonigrupp OÜ meeskond. Võitjaga alustatakse uuel aastal läbirääkimisi hankelepingu sõlmimiseks.

Uue püsiekspositsiooni eesmärk on tutvustada Eesti spordi unikaalset lugu ning tekitada külastajas positiivne ja sportijaatav elamus. Eesti spordi lugu jutustatakse ekspositsioonis erinevate
ruumide vahel jagatud alateemadena: juured, spordipisik, treening, võistlus, tulemus, Kuulsuste Koda. Lisaks on võimalik külastada avatud fondihoidlat ning ajutiste näituste saali.

Muuseumi juht Siim Randoja jäi konkursi tulemusega rahule. „Võidutöö eristus selgelt, sest oli läbimõeldud ja käis kaasas muuseumi uue külastuskeskuse kontseptsiooniga,“ rääkis Randoja, nentides, et suur töö võidutöö lihvimisel on alles ees. „Ma olen veendunud, et muuseumi uus püsiekspositsioon saab olema selline, mis kutsub inimesed muuseumisse tagasi ja pakub kõigile spordisõpradele avastamis- ja kogemisrõõmu.“ Randoja sõnul on ideekonkurss esimene samm pikast teekonnast, mis suure ja elamusliku ekspositsiooni loomise nimel astutakse.

Olulisemad mõtted, mis uue püsinäitusega kaasas käivad:
• Külastajad on aktiivsed osalejad ning neil on võimalus ise tegutseda ja kogeda
• Eksponeeritakse esemelist materjali muuseumikogudest
• Temaatiliselt tutvustatakse nii ajalugu, kangelasi kui ka pahupoolt ja nurjumisi
• Ekspositsioon peab olema uudne ja kasutama originaalseid lähenemisi
• Lahendatud peab olema liikumis-, kuulmis- ja nägemispuuetega inimeste külastus
• Ekspositsioon moodustab tervikliku loo, samas pakub
üllatusi ja avastamist
• Ruumiliselt asetub ekspositsioon heasse kooskõlla Spordimuuseumi ajaloolise hoonega


Uut püsinäitust hakatakse ehitama 2019. aasta teises pooles. Muuseumi senine püsiekspositsioon “Hortus Athleticus” pärineb 2004. aastast.


Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks