Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi ning EOK koostööl valmis juubelinäitus

30.08.2023

Eesti Spordi-ja Olümpiamuuseumi 60. ning Eesti Olümpiakomitee 100. sünnipäeva puhul valmis fotonäitus „Igihaljad“, mis tutvustab Eesti erinevate ajastute ja sisuga spordialade tippsportlaste karjääri jooksul võidetud õisi.

Foto: Roman „Vanaisa” Neimann.

Spordimuuseumi direktori Siim Randoja sõnul on näitus inspireeritud Poola fotograafi Ewa Bilan-Stochi fotoprojektist Perpetui Flores. Autori nõusolekul pakub lummava idee edasiarendus imelise võimaluse tuua ka Eesti spordisangarite visa töö unustamatud viljad väärikalt esile. „Eesti sportlased on aegade jooksul võitnud erinevatelt suurvõistlustelt palju autasusid, mis jäävad Eesti spordilugu alatiseks ehtima. Loodetavasti aitavad need medalikimbud neid saavutusi meenutada ning on noorematele spordihuvilistele inspiratsiooniks tippu pürgimisel,“ ütles Randoja.

EOK100 projektijuht Anu Kaljurandi sõnul tegid valiku oma võidetud medalitest sportlased ise. „Mul on hea meel, et kõik atleedid tulid meie ideega kaasa ning asusid hoolega oma medaleid otsima – kellel olid need spordimuuseumis, kellel vanematekodus. Aleksei Budõlin pidi aga üldse oma medalitega Šveitsist Eestisse reisima,” ütles Kaljurand.

Vaatajate ette on toodud olümpiavõitjate Erki Noole, Gerd Kanteri, Irina Embrichi, Kristina Šmigun-Vähi, olümpiamedalistide Aleksei Budõlini, Kelly Sildaru, Tõnu Endreksoni, paralümpiavõitja Marge Kõrkjase, ujuja Eneli Jefimova, jalgpalluri Joel Lindpere, korvpallur Merike Andersoni ja kulturist Ott Kiivikase medalikimbud.

Sportlaste kimbud pildistas üles fotograaf Roman „Vanaisa” Neimann.

Fotonäitust saab vaadata alates 30. augustist Tartus, Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis ning ühtlasi Tallinnas Viru Keskuse aatriumis 29. augustist 17. septembrini. Edasi liigub näitus erinevatesse Eestimaa paikadesse.

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks