Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum toetab Eesti Teadusagentuuri kaasabil laste spordirõõmu!

27.05.2024

Vahemikus mai 2023 kuni aprill 2024 viisime Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis Eesti Teaduseagentuuri kaasrahastusel läbi projekti, mille eesmärgiks oli suurendada erinevate sihtrühmade teadlikkust inimese kehalistest võimetest, nende arendamisest ja arengu jälgimisest kasutades vastavaid testseadmeid. Seeläbi suunasime erinevas vanuses inimesi end teadusnormidega võrreldes analüüsima ja erinevate spordialadega tegelema. Teaduslik lähenemine käib spordiga alati kaasas ning erinevaid meetodeid kasutades on võimalik testida, analüüsida ning seeläbi parandada enda liikumisharjumusi või avastada enda jaoks uusi spordialasid. Tegevuste raames oli erinevas vanuses külastajatel võimalik sooritada teste, et mõõta oma pulsisagedust ja jälgida selle muutumist pulsikellade abil, testida oma reaktsioonikiirust ja tähelepanuvõimet reaktsioonituledega, lisaks keha painduvust, tugevust ja hüppevõimet, palliviske ja jooksukiirust.  

Külastasime projektiga seoses koole ja lasteaedu, viisime läbi üritusi nii muuseumis kui linnaruumis ning võtsime projekti käigus loodud haridusprogrammiga spordimuuseumis vastu lasteaia- ja kooligruppe. Sporditestide abil täiendasime erinevaid haridusprogramme, aga eelkõige kasutasime neid, et luua uus haridusprogramm „Terves kehas terve vaib". Haridusprogramm valmis tänu mitmele heale partnerile: Liikumislabor toetas nõu ja statistikaga ning tippsportlased ja aktiivsed noored jagasid oma mõtteid ja kogemusi seoses spordiga. Samuti oli heaks partneriks Eesti Tervisemuuseum, kellega koos alustasime liikumisõpetuse ainekava toetavate programmide loomist ning pakkusime üksteisele nõuandeid ning tuge.

Programmi „Terves kehas terve vaib” eesmärgiks oli panna märkama enda sportlikke võimeid, et seeläbi leida endale sobiv spordiala ja innustada rõõmuga liikuma. Noored said muu hulgas programmis testida oma sportlikke võimeid erinevate vahendite abil ja hiljem läbi statistika ja arutluste teadmise, mida erinevad tulemused tähendavad. Samuti oli programmi eesmärgiks pakkuda tuge uuele liikumisõpetuse ainekavale ja anda õpetajatele tehnoloogiliste vahendite näol uusi ideid, kuidas noorte spordivõimeid õppeasutustes mõõta, et panna neid end analüüsima ja innustada spordiga veelgi rohkem tegelema. Programmis pöörasime tähelepanu ka spordi tegemise motivaatoritele ja takistustele. Selle tarbeks intervjueerisime ja filmisime Tartu Shaté Tantsukooli noori tantsijaid, et õpilastega ühiselt arutleda sportimisega seotud murede ja rõõmude üle. Samuti intervjueerisime iluuisutaja Eva-Lotta Kiibust, kes rääkis liikumisest tippsportlase vaatepunktist.  

Projekti käigus läbi viidud tegevused võeti erinevas vanuses inimeste poolt väga soojalt vastu, seda nii muuseumis kui erinevatel üritustel. Kaasahaaravad tegevused ja põnevad sporditestid panid inimesed heal meelel kaasa tegutsema ning arutlema. Haridusprogramm „Terves kehas terve vaib“ on siiani üks enim tellitud programme muuseumis, saades positiivset tagasisidet nii õpilastelt kui õpetajatelt. Haridusprogrammiga oleme muuseumis siiani vastu võtnud üle 100 grupi, Tartu Erakooli 5. klassi tegutsemisrõõmu programmist annavad edasi pildid ja video. Haridusprogrammis osalenud noortele pakkus liikuval viisil õppimine ja seosed teadusega põnevust ning huvitavat avastamist enda võimete kohta.  

Positiivne oli külastajate tagasiside ka rahvaüritustel – näiteks autovabaduse puiesteel tundsid nii väikesed kui suured rõõmu võimalusest testida oma hüppevõimet. Eesti Teadusagentuuri toetuse abiga soetatud seade võimaldab kõige lihtsamal viisil inimesel oma kehalisi võimeid proovile panna ning lisamotivatsiooni saada sellest, kui proovitakse oma eelmine tulemus üle teha. Just see ongi põhjus, miks loeme antud projekti eriti hästi õnnestunuks, kui näeme laste, noorte, vanemate ning kõrgemas eas inimeste siirast rõõmu ja soovi oma kehalisi võimeid lihtsamatest lihtsamatel meetoditel arendada – on ju teada tuntud tõde, et harjutamine teeb meistriks!


Digitaalsed haridusprogrammi õppematerjalid on tasuta kõigile kasutamiseks (Creative Commons litsents CC BY-NC 4.0 ) portaalis e-koolikott (https://e-koolikott.ee/et/oppematerjal/34106-Spordimuuseumi-haridusprogramm-Terves-kehas-terve-vaib-2-3-kooliastmele, https://e-koolikott.ee/et/oppematerjal/34106-Spordimuuseumi-haridusprogramm-Terves-kehas-terve-vaib-2-3-kooliastmele).


Fotod: Andrea Rotenberg

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks