Lapse sünnipäev: mängumaa, elamuskeskus või muuseum?

20.07.2017

 



Sellele küsimusele lühidalt vastates: sõltub perekonnast ja sõltub muuseumist. Kindlasti ei saa öelda, et muuseumis sünnipäeva pidamine sobib kõigile ja on parem kui mängumaal peo pidamine.  Et aga pilti selles kohati keerukas „sünnipäevamaffias“ pisutki selgemaks saada ja aidata otsustada, millisele kategooriale otsinguid kitsendada, oleme koostanud väikese ülevaate. Tegemist on hinnangute andmisega valdkondadele laiemalt, eesmärgiga otsutamist hõlbustada.

Ahjaa, kõigepealt mõned üldpõhimõtted. Keskmine lapse sünnipäevaprogramm väljaspool kodu kestab umbes kaks kuni kolm tundi ja on mõeldud keskeltläbi 20 lapse jaoks. Kaks tundi võib kõrvaltvaatajale tunduda lühike aeg, ja kohe kindlasti tundub ta liiga lühike aeg mudilastele endile. Sellel pikkusel on aga oma põhjused. Mida lühem on aeg, seda lihtsam on lapsevanema elu, aga mitte ainult – see on aeg, mil lastel ei jõua veel igav hakata. Kuigi ühel hetkel on kurb lahkuda, jääb mälestus sellest, kuidas kogu sünnipäev oli nii äge, et jõudemomenti ei tekkinudki, last saatma. Lõppude lõpuks on hea emotsioon ja mälestus ju see, mille pärast sünnipäevi suuremalt üldse ette võetakse.

 

Mängumaa

otsingusõna „sünnipäev mängumaal“ tasub kasutada eelkõige kõige pisemate sünnipäeva puhul. Pärast kooliminekut naljalt tavalised mängumaad ei tõmba. Asja mõte on lihtne – laps saab oma sõpru võõrustada kodukeskkonnast kordades mängulisemas keskkonnas. Mänguasju on meeletult, kui veab on ka pallimeri ja/või kummituba, kelgumägi. Võimalused ja sisu varieeruvad, aga üks on selge – eelkooliealise lapse vanemate esimene valik on ilmselt just mängumaa. Arvestades hetketrende, ei ole ime, kui esimene sünnipäev mängumaal peetakse juba kaheaastaselt. Mängumaa üks eeliseid teist tüüpi peopaikade ees on asjaolu, et selle peamine otstarve ongi sünnipäevade pidamine, peolistele on mõeldud sisuliselt igal sammul. Mängumaad valides on üsna raske vastu näppe saada – enamasti piisab fotode vaatamisest, et pilt silme ette saada, eraldi üle vaatamine otseselt vajalik ei ole. Argument mängumaa kasuks on enamikul juhtudel ka privaatsus, sest väga tihti on need paigad sellise suurusega, et mahutavad korraga ühe sünnipäevapeo. 

 

Elamuskeskus

Näiteks Batuudikeskuses või Ahhaa Teaduskeskuses lapse sünnipäeva pidamine on kahtlemata mõte, mis väärib kaalumist. Enamasti on sellised paigad pisut keskmisest kõrgema hinnaga, mis on mõneti ka arusaadav – seal on atraktsioonid, mida muuseumitest ega mängumaadelt enamasti ei leia. Elamuskeskustes peetakse sünnipäevi üldiselt lahtiolekuaegadel, mis tähendab, et on küll eraldi ruum, kus korraldada koogisöömine ja kus vanemad soovi korral kohvitada tahavad, aga atraktsioone ja meelelahutust täis osades jagavad sünnipäevalised ruume tavakülastajatega. See võib, aga ei pruugi saada probleemiks, kui küsimus on selles, kas laps saab ennast oma sünnipäeval tunda erilisema ja tähtsamana. Elamuskeskuste sünnipäeva sihtrühmade vanusevahemikud on suuremad kui mängumaal, samas päris väikeste jaoks need ei ole. Sama lugu on tegelikult ka muuseumitega.

 

Muuseum

Kui mängumaa ja elamuskeskus on peamiselt sisustatud erinevate atraktsioonide, mänguasjade ja mängudega, mis on suunatud teatud vanusele, siis muuseumite puhul on selle asjaga pisut lihtsam.

Muuseumis sünnipäeva pidamine võib olla riskantne – palju sõltub muuseumist, mida täpselt pakutakse. See ei ole alati kindla peale minek, nagu seda on mängumaade või elamuskestuste puhul. On olemas oht, et see, mis tundub lapsevanemale huvitav ja ehk ka samal ajal hariv, on laste silmis täielik läbikukkumine. Siin on väga oluline osa konkreetse muuseumi sisul, mitte vormil. Kui mängumaa ja elamuskeskuse puhul võib piisata fotodest ja kirjeldusest, siis meie kindel soovitus muuseumite puhul on broneerimise eel huvipakkuvast muuseumist läbi astuda. Miks mitte koos tulevase sünnipäevalise endaga. Võib uskuda, et muuseumipere on lahkelt valmis pakutavaid võimalusi selgitada. Ja seejärel on otsus juba puhtalt lapse (või lapsevanema) enda käes – kas talle meeldis või mitte. Ja kui ei põnev ei tundu, saab alati valida midagi muud. 

Samal ajal räägib muuseumi poolt eristumine ja paindlikkus. Eristumine just selles mõttes, et „toode“, mida muuseumid pakuvad, on suurte variatsioonidega. Sünnipäevaprogrammide koostamisel on tihti käe külge pannud muuhulgas ka teadlased ja pedagoogid, aga võib olla ka täitsa „vabas vormis“ sünnipäevavõimalus, kus mudilased saavad muuseumis peituvat avastada omapäi. Paindlik selles mõttes, et peaaegu alati saab sünnipäeva pidada nii muuseumi lahtiolekuaegadel kui ka siis, kui muuseum tavakülastajatele suletud on.


On päris hea võimalus, et äge muuseumisünnipäev on nii eriline ja vahva, et just teie pere saab olla lapse sõprade seas teerajajaks ja nii mõnigi järgnev sünnipäev peetakse samuti mäluasutuse keskkonnas.  

Lõpetuseks – alati on võimalik ka teisiti. Mõni mängumaa võib olla ka sünnipeva ajal teistele avatud, mõni „mitte-eriti-äge“ valik võib mõne peokoha pakutava lisateenuse juurdeostmisel muutuda sajandi peoks. Mis kõige tähtsam – lapsel peab olema põnev ja vahva võimalus sõpradega koos suuremaks saamist tähistada!

 

 


Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks