In memoriam Kalle Voolaid 1969-2022

14.11.2022

11. novembril lahkus meie seast ootamatult spordiajaloolane ja museoloog Kalle Voolaid (10.04.1969-11.11.2022). Kalle alustas spordiajalooga tegelemist õpingute ajal Tartu Ülikoolis eesti ja võrdleva rahvaluule erialal, mil ta asus tööle Tartus asuvasse spordimuuseumi. Tema lõputöö oli võrreldes varasema Eesti spordiajalooga uuenduslikum lähenemine Georg Lurichile, analüüsides jõumehe kuvandit rahvajuttudes. Ka hilisemas teadustöös on Kalle novaatorlikult ühendanud spordivaldkonda folkloristikaga, uurides koos abikaasa Piretiga spordimeediat rahvahuumori aspektist ja andes välja teemakohaseid kogumikke.

Spordimuuseumis oli Kalle Voolaid asendamatu. Ta juhtis muuseumi teaduselu ning panustas muuseumiellu väga laial rindel. Tema suurimateks töödeks näituste vallas jäid kandva kuraatori roll 2004. ja 2020. aasta spordimuuseumi püsinäituste juures. Lisaks kümnete näituste loomised, kus ta nii mõnigi kord üllatas auditooriumit, kasutades esmakordseid võtteid spordimaailma avamiseks.

Kalle tegevus ei piirdunud tööga spordimuuseumis. Olles viimased 20 aastat Eesti Olümpiaakadeemia peasekretär, aitas ta kaasa paljude olümpiateemaliste haridustegevuste sünnile. Tema sulest ja toimetamisel on ilmunud mitmed noortele suunatud olümpiaharidust tutvustavad trükised. Ta on olnud spordiajaloo lektoriks Tartu Ülikooli juures ning teinud koostööd Eesti Spordiajaloo Seltsiga.

1990. aastatel sai temast taasiseseisvunud spordiajaloolaste uue koolkonna silmapaistvamaid esindajaid. Kalle näitas oma uurimissuundade juures suurt huvi olümpiaajaloo ning spordielu vastu enne Teist maailmasõda. Lisaks auhinnatud teosele „Eesti Spordi Lugu“ jõudis ta avaldada hulgaliselt raamatuid, kirjutada artikleid ja esineda ettekannetega väga laial skaalal ja erinevatest perioodidest. Just tema tihedad sidemed rahvusvahelise spordiajalookogukonnaga aitasid edasi viia ka Eesti spordiajalooteadust. Lisaks osalemisele rahvusvahelistel spordi- ja kehakultuurikonverentsidel oli ta üks eestvedajaid, et 2008. aasta suurim rahvusvaheline spordiajalookongress toimus tema kodulinnas Tartus.

Alati soe ja südamlik Kalle oli tänasele Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumile oma teadmiste ja oskustega side varasemate põlvkondadega ning oma energiaga oluline tulevikusihtide seadja. Kahjuks lahkus ta lubamatult vara…



Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks