Otepää Talispordimuuseumil on uus omanik

Alates 8. maist opereerib Tehvandi spordikeskuses asuvat talispordiväljapanekut taas Otepää vald.


2011. aasta alguses Tehvandi staadionihoones avatud ja siiamaani Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumile kuulunud väljapanek on aastate jooksul võõrustanud tuhandeid talispordisõpru. Spordimuuseumi juhi Siim Randoja sõnul otsustati ühiselt Otepää vallaga muuseumi tuleviku üle aru pidades, et parim lahendus on anda talispordimuuseumi pidamine kogukonna enda kätte.

„Otepääl on olemas kõige vahetum teadmine selle kohta, kuidas muuseumit nii turistide kui vallarahva jaoks võimalikult kasulikult rakendada," selgitas Randoja. Samuti on valla opereeritava muuseumi puhul võimalik tagada operatiivsem infovahetus, kiirem hooldus ja koostöö kohalike ettevõtjatega. „Tegemist on kasvava ja üdini positiivse tendentsiga nii Eestis kui maailmas, et keskse suure spordimuuseumi kõrval loovad kogukonnad keskmuuseumile lisaks teemamuuseumeid – nii on see suurepärasel kujul Mootorispordi muuseumiga Turbas kui ka loodetavasti varsti valmiva korvpallimuuseumiga Raplas", lisas Randoja.

Muuseumikülastaja jaoks üleminek ebamugavusi kaasa ei too – ekspositsiooni tuumiku loovad jätkuvalt täna välja pandud esemed, millest suur osa pärinevad Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi kogudest, sekka ka hulk sportlastele kuuluvaid esemeid eesotsas talimängude kuldmedalitega.

Otepää vallavanem Kaido Tamberg sõnas, et Otepää vald teeb kõikvõimaliku, et talispordimuuseum tegutsemist jätkaks. „Talvepealinnale Otepääle on talispordiga seonduv väga oluline, hindame kõrgelt Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi panust Eesti talispordi eksponeerimisse ja säilitamisse," ütles Kaido Tamberg. „Meil on talispordimuuseumi pidamisel olemas kogemus ja seda Otepää Suusamuuseumi pidamise näol."

 

Talispordimuuseumi eelkäija, Otepää Suusamuuseum avati 2001. aastal. Rahvusvahelise Suusaföderatsiooni (FIS) tunnustuse sai muuseum 2003. aastal. Otepää Suusamuuseum oli toona arvatavasti ainuke muuseum maailmas, millel oli FIS'i tunnustus. Suusamuuseum asus Otepää pastoraadis ning seal oli võimalik näha suusasportlaste karikaid, medaleid, autasusid, suuski ja eririietust. Samuti sai vaadata filme Eesti suusaspordi ajaloost ja suusatippude esinemistest laias maailmas. 2005. a. alguses lisandus laskesuusatamise simulaator. 2011. aastal sai Otepää Suusamuuseumist Eesti Spordimuuseumi filiaal – Talispordimuuseum, mis asub Tehvandi spordihoones.
Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks