Värske olümpianäitus toob mängude tunde Eestisse

17.03.2018

Laupäeval, 17. märtsil avati Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi perepäeval PyeongChangi taliolümpianäitus, kus saab näha värskelt olümpiamängudelt saabunud põnevaid esemeid alates olümpiatõrvikust ja lõpetades meie parima tulemuse, 4. koha teeninud Saskia Alusalu varustusega. Perepäeva ja näitust oli avamas Lõuna-Koreas 18. kohta saanud kiiruisutaja Marten Liiv koos treeneri Väino Treimaniga.

Näitusel saab iga soovija proovida Adaverest kohale toodud uisutajate treenimiseks kasutatavat libelauda. Samal laual on uisusammu treeninud nii Saskia Alusalu kui Marten Liiv. Vaatamiseks on ka Saskia Alusalu enda disainitud Eesti koondise võistluskombe ja Gangneumi jääareenilt ära toodud rajatähis. Maailma mastaabis on näituse üheks suurimaks rariteediks meest jäähokifinaali litter koos finaalis osalenud Saksamaa ja Venemaa olümpiasportlaste kaptenite autogrammidega. 

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi arendusjuhi Toomas Koitmäe sõnul on olümpiamängudel spordimuuseumis aina olulisemaks muutuv roll. „2016. aastast muuseumi nimes sisalduv olümpiamuuseumi nimetus ei ole seal lihtsalt moe pärast – olümpiamuuseumide võrgustik on maailmas prestiižne ja eriline, meie ülesandeks on koostöös EOK ja teiste olümpiaorganisatsioonidega olümpiaväärtuste levitamine ja nendest rääkimine,“ selgitas ta. „On väga hea meel, et väga erinevad huvigrupid Eesti spordimaastikult on spordimuuseumi uuele olümpianäitusele kaasa aidanud, vaatamist ja uudistamist on väljapanekust absoluutselt igas vanuses spordisõbral.“ Koitmäe sõnul on näitusega jõudnud tükike olümpiamängude tunnetest, emotsioonidest ja loost väga kiiresti pärast mängude lõppu Eestisse ja avalikkuse ette.

Koos Eesti Meediaga autasustati perepäeval ka jaanuarikuus aset leidnud joonistusvõistluse "Minu olümpia" parimaid. Spordimuuseumis saab näitusele ülesseatud ekraanil näha enam kui 1500 lapse võistlustööd.

Näituse avamisele eelnes meeleolukas kolmevõistlus, kus Eesti parim meeskiiruisutaja pandi proovile lõbusates võistlustes, misjärel said enda võimeid tippsportlasega võrrelda ka muuseumi külastajad. Peale väikest jõupingutust avati taliolümpianäitus, kuhu on kokku kogutud esemed kajastamaks PyeongChangis osalenud eestlaste tegemisi erinevates rollides – sportlasena, treenerina, vabatahtlikuna, meediaesindajana, olümpiadelegatsiooni liikmena ja pealtvaatajana.

Marteni ja tema treeneri Väino Treimaniga oli peale autasustamist ka vestlusring, millest osavõtjatel oli võimalus tutvuda kiiruisutamise hingeelu ja omapäraga.

Taliolümpiale tagasivaatavale näituse valmimisse on oma panuse andnud meie olümpiaatleedid, EOK ja Eesti Meedia. Näituse kuraatoriks on Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi programmispetsialist Rait Männik.

Vaata galeriid SIIT!

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks