Vabatahtlik töö spordimuuseumis - kogemuslugu

02.05.2023

Autor: Kristel Zimmermann

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumisse leidsin oma tee 2018. aastal, kui muuseum oli välja hõiganud, et pakub huvilistele võimalust läbida praktikat. Ja nii hakkas mul muuseumivaldkond vaikselt peas kummitama, kuna avastasin end mõttelt, et vanade objektidega tegelemine võiks olla päris põnev ja pakkuda omamoodi sisekaemust möödunud aegadesse. Seega otsustasin, et tahan selle tegevussfääri kohta rohkem teada saada ja seadsin kindlalt oma sammud spordimuuseumi ning pakkusin end hoopis vabatahtlikuks. Ja seda ma olen mõnede pausidega olnud siiamaani.

Vabatahtliku tegevus võib olla väga mitmekesine, olenevalt asutuse vajadustest ja inimese enda eelistustest. Mina olen jäänud tegelema muuseumikoguga, millega seonduvad tegevused hõlmavad mõne näitena museaalide süstematiseerimist, nende ajaloolise päritolu/tähenduse/väärtuse ning füüsiliste andmete kirjeldamist, digiteerimist, korrastamist jms. Enamik ülesandeid on olnud üpris rutiinsed, kuid mulle meeldibki panna kõrvaklappidesse jooksma muusika või mõni jutusaade ja peaasjalikult ise nokitseda mingi tegevuse kallal. Kui aga rutiin ei kära, siis rohkem spontaansust võib leida muudes muuseumivaldkondades, näiteks näituste ja hariduse vallas.

Kogude osakonnas ja muuseumites üldse on päris suur rõhk muidugi Muuseumide Infosüsteemi ehk MuIS-i tundmisel, mille kasutamist saab spordimuuseumis mõnuga õppida. Ja ega seda väga raske selgeks saada polegi, ajaga jäävad nüansid selle andmebaasi kasutamisel meelde. Minu erilised lemmikud museaalid senini on olnud fotod, kust leiab palju ajastu hõngulist olustikku ning mitmesuguseid mainekaid sporditegelasi, kellest on Eesti spordilukku mõni väiksema, teine suurema kustumatu jälje jätnud.

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi töötajad, kellega olen kokku puutunud, on kõik olnud väga sõbralikud ja toredad ning pean mainima, et asutuse pingevaba õhkkond on üks suur põhjus, miks ma ikka ja jälle olen sinna tagasi pöördunud. Kui vähegi on huvi ja tahe kogeda midagi, mida varem teinud pole või kui meeldib kaasa elada jalgpallile, autorallile või mõnele muule sümpaatsele spordialale, siis Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis igav ei hakka!


Hakkas vabatahtliku töö spordimuuseumis huvitama? Vaata siit järele, mis võimalusi meil Sulle veel pakkuda on!

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks