Spordimuuseumi podcast Rüütli 15

Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumi podcast'is arutletakse spordist kui ühest olulisest lülist ühiskonnas - kuidas on sporditegemine ajas muutunud ning mis probleemid sellega kaasnenud. Samuti ei jää kajastamata kõige päevakajalisemad teemad, mis ühel või teisel moel spordimaailmas esile kerkivad. Saates saavad sõna nii muuseumi enda spordirahvas, kes igapäevaselt tegelevad Eesti spordiloo kogumise, talletamise ja jagamisega just Rüütli 15 aadressil asuvas spordimuuseumis, kui ka külalised väljastpoolt.

Kui on lisaküsimusi või soovid teemat pakkuda, siis kirjuta podcast@spordimuuseum.ee.


Erisaade - mälumäng #12 (25.05.2020)

Rüütli 15 podcasti esimese hooaja lõpetab erisaade, kus spordimuuseumi tarkade klubi vastab keerukatele ja vähemkeerukatele sporditeemalistele mälumänguküsimustele! Kuula, mängi kaasa ning pane proovile enda teadmised spordis eile ja täna! Küsimused koostasid Kaarel Antons, Siim Randoja, Toomas Koitmäe, Priit Tõnisson ning Ingmar Laas. Spordimuuseumi tarkade klubi on seekord koosseisus: Kalle Voolaid, Rait Männik ja Urmet Paloveer.

Veelgi mugavamas versioonis saad episoodi kuulata SIIT!



Eesti sportlased Euroopa suurliigades #11 (18.05.2020)

Kui eelmisel korral rääkisime eestlastest Ameerika superliigades, siis tänases spordimuuseumi podcasti episoodis on luubi all Eesti sportlased Euroopas! Olgu öeldud, et arutletakse saavutustest, mis on eestlastel ette näidata kuni iseseisvuse taastamiseni 1991. aastal. Juttu tuleb nii jalgpallist, korvpalli euroliigast kui ka võrkpalli eredamatest hetkedest - midagi igale spordisõbrale!

Stuudios arutlevad Kalle Voolaid, Rait Männik ja Urmet Paloveer.


Spordimuuseumi podcasti Eesti sportlastest Euroopa suurliigade episoodi saad kuulata ka Youtube'ist.


Eesti sportlased Ameerika suurliigades #10 (11.05.2020)

Rüütli 15 tänases episoodis keskendume Eesti sportlastele, kes on oma karjääri jooksul tegusid teinud Ameerika suurliigades. Juttu tuleb nii praegustest tippudest, ajaloo jooksul Eestit lombi taga esindanud sportlastest kui ka noortest, kel loodetavasti suur karjäär mõnes suures profiliigas alles ees on. Muuhulgas saad podcasti kuulates teada, millises kunagises Ameeriga suurliigas pidid korraga väljakul olema nii mees- kui naismängijad.

Stuudios on Kalle Voolaid, Rait Männik ja Urmet Paloveer.
 

Kümnenda episoodi leiad Youtube'ist.


Antwerpen 1920: Eestlaste esimene olümpia oma lipu all #9 (04.05.2020)

20. aprillil möödus sada aastat Antwerpeni olümpiamängude algusest, kus esmakordselt said oma rahvuslipu all osaleda ka eestlased. Belgias Antwerpenis toimunud mängudel oli Eesti delegatsiooni suuruseks 14 sportlast, kes võistlesid kolmel erineval spordialal, kõige edukamaks alaks kujunes meie jaoks teadagi tõstmine. Kes võitsid olümpiamängudelt lisaks Alfred Neulandile medali, kuidas eestlased üldse olümpiamängudele jõudsid ning kas tõesti olid Antwerpeni mängudel kavas ka talialad? Sellest kõigest saad teada, kui kuulad spordimuuseumi podcasti värsket episoodi!

Stuudios arutlevad Kalle Voolaid, Kaarel Antons ja Rait Männik.

Podcasti Antwerpeni lugudega saad kuulata Youtube'ist.


Eesti olulised spordihetked #8 (27.04.2020)

Meie podcasti tänases episoodis saab järje juba korra laual olnud teema, kui juttu tuleb olulisemate spordihetkede valimisest Eestis. Spordimuuseum on ühes rahva häälega välja valinud kümme hetke kõige olulisemat momenti Eesti spordiajaloos. Rõhutame, et tegemist on mitteametliku ning kindlasti mitte lõpliku nimistuga, sest uusi ja erakordseid saavutusi tuleb järjest juurde ning täna erilisena tunduv hetk võib tulevikus mõne teise momendi kõrvalt vaadatuna hoopiski kahvatuda. Olulisi Eesti spordihetki tutvustavad Kalle Voolaid, Urmet Paloveer ja Rait Männik.


"Eesti oluliste spordihetkede" podcasti leiad Youtube'ist.
 

Avastamata Lurich #7 (20.04.2020)

Sel kolmapäeval, 22. aprillil on sünniaastapäev ühel tänuväärsemal mehel Eesti spordiajaloos - Georg Lurichil! Just tema saavutused olid need, mis innustasid tollal paljusid noori ka ise spordiga tegelema ning sportlikku eluviisi harrastama. Täna keerleb meie spordikangelase ümber mitmeid erinevaid müüte ja lugusid, alustades salapärasest Ameerikas viibimise perioodist ning lõpetades tema auhinnakollektsiooni skandaalse vargusega Tallinnas. Selge on aga see, et Eesti ühe esimese sportlase, täpsemalt raskejõustiklase elukäik on oluline mitte ainult spordialaselt, vaid ka kultuurilooliselt. Tänane Rüütli 15 podcasti osa ongi pühendatud meie spordisangarile - kuula ja saad nii mõndagi meie avastamata kangelasest teada!

Stuudios on Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumist Kalle Voolaid, Siim Randoja ja Kaarel Antons.


"Avastamata Lurichi" episoodi leiad Youtube'ist!

Kuidas valida Eesti spordi hetke #6 (17.04.2020)

Millised on need sportlikult erilised hetked Eestis, millele me ikka ja jälle tagasi vaatame? Kas need erilised hetked saavad olla ainult positiivsed või kuuluvad sinna hulka ka veidi nukramad lood? Kaasaegse spordi algusajast kuni tänase päevani leiab Eesti spordi loost nii valusaid kaotusi kui ka märkimisväärseid võite - kuidas siis ikkagi valida seda kõige erilisemat.

Hea kuulaja, nüüd on Sinu kord sõna sekka öelda: anna meile teada nendest spordihetkedest, mis on Sinu meelest Eesti spordiloos väga tähtsal kohal! Spordimuuseumi podcastist kuuled, mis kriteeriumide alusel oma valik teha tuleks. Vastuseid ootame aadressile podcast@spordimuuseum.ee.

Kuuenda episoodi leiad Youtube'ist!


Eesti spordiraamatud #5 (13.04.2020) 

Rüütli 15 järgmine episood keskendub Eesti spordiraamatutele! Juttu tuleb nii Georg Hackenschmidti nimelise spordiraamatu auhinna laureaatidest, olümpiaraamatutest, autobiograafiatest kui ka paljust muust. Soovitusi jagavad spordimuuseumi teadur Kalle Voolaid, juhatuse liige Siim Randoja ning peavarahoidja Kaarel Antons.

PS. Otselingi soovitatud raamatu digiversioonile leiad SIIT.

Eesti spordiraamatute episoodi leiad Youtube'ist!


Eesti spordifilmid #4 (10.04.2020)

Millised on need sporditeemalised Eesti filmid, mida kindlasti võiks vähemalt korra elus näha? Rüütli 15 podcasti tänases episoodis on spordimuuseumi teadur Kalle Voolaid, peavarahoidja Kaarel Antons ning arendusspetsialist Urmet Paloveer välja valinud enda kolm lemmikut nii uuemast kui vanemast ajast, mida on just eriti sobilik vaadata täna, kui aega on meil kõigil justkui rohkem, aga sporti tavapärasest vähem. Muuhulgas kuuleb meie podcastist, milliseid meie kogude esemeid Eesti spordifilmides rekvisiitidena kasutatud on. Tasub kuulata!


Neljanda episoodi leiad Youtube'ist!

Olümpiaprogramm eile, täna ja homme #3 (06.04.2020)

Kas teadsid, et olümpiamängudel on ajaloo jooksul võisteldud nii elusate tuvide laskmises kui ka köieveos? Või millise kunagi olümpiamängudel kavas olnud spordiala võiks tagasi tuua, kui need Tartus Emajõe kaldal toimuksid? Rüütli 15 podcasti kolmandas osas räägime olümpiast, täpsemalt olümpiaprogrammist, ning sellest, millised spordialad kunagi olnud on või kunagi olema saavad. Stuudios on Kalle Voolaid, Rait Männik ja Urmet Paloveer.

Kolmanda saate leiad Youtube'ist!

Muuseumitegevus eriolukorras #2 (03.04.2020)

Millega tegeleb igapäevaselt üks Eesti muuseum? Aga siis, kui ta suletud on? Spordimuuseumi podcasti teises episoodis lahkavad tänase eriolukorra tõttu uksed sulgema pidanud muuseumide tegemisi ja tegevusi spordimuuseumi arendusjuht Toomas Koitmäe, turundusspetsialist Kadri Külaots ning arendusspetsialist Urmet Paloveer. 

Teine episood on leitav Youtube'ist!


Katkestused spordis #1 (30.03.2020)

Esimeses saates võtavad spordimuuseumi teadur Kalle Voolaid, peavarahoidja Kaarel Antons ning kuraator Rait Männik ette üsnagi päevakajalise teema - juttu tuleb katkestustest spordis. Kas täna maailma raputav koroonaviirus on ainus pahalane, kes on spordivõistlusi teadmata ajaks edasi lükanud või saab sarnaseid näiteid tuua ka ajaloost?

Esimese episoodi leiad Youtube'ist!

Programmid

Pakume lastele, noortele ja täiskasvanutele põnevaid sporditeemalisi haridusprogramme. Valikus on enam kui 10 teemaga ja erinevatele vanusegruppidele mõeldud programmi, mille seast saab valida endale sobilikuma.
Vaata lisaks

Näitused

Spordimuuseumis ei lõppe näitused kunagi otsa. Muuseumis on avatud suur ekstreemsporditeemaline elamusnäitus, interaktiivne püsiekspositsioon Eesti spordiloost ja mitmed väiksemad väljapanekud.
Vaata lisaks

Atraktsioonid

Spordimuuseumis on rohkem kui 10 interaktiivset atraktsiooni, mida lihtsalt tuleb vähemalt korra elus proovida! Vaata üle, millised lõbusad käed-külge tegevused Sind meie juures ootavad!
Vaata lisaks

Kogud

1. jaanuaril 2023 oli Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis arvel 155 502 spordiajaloolist museaali. Aga spordimuuseumi karikas ei saa kunagi täis. Meie kogud on uudistajatele ja uutele põnevatele esemetele alati avatud.

Vaata lisaks